Dziecko w domu

Pan Prąd jest pożyteczny, ale i bardzo niebezpieczny. Takie przesłanie powinno przyświecać rodzicom tłumaczącym dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Wrodzona ciekawość świata charakterystyczna dla wieku dziecięcego bywa przyczyną groźnych wypadków. Konieczne jest konsekwentne uświadamianie dzieci, w jaki sposób powinniśmy się obchodzić z elektrycznością. Warto pokazać dziecku znak ostrzegawczy umieszczony na urządzeniach elektrycznych oraz wytłumaczyć, że ostrzega przed niebezpieczeństwem.

Dziecko powinno pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • nie zaglądamy do włączonych urządzeń elektrycznych (np do świecącej się lampy),
  • nie dotykamy mokrymi rękoma urządzeń elektrycznych,
  • prosimy o włączenie urządzenia elektrycznego rodzica lub opiekuna,
  • nie wspinamy się na słupy elektryczne,
  • nie zbliżamy się do zerwanych kabli, przewodów elektrycznych,
  • bawimy się tylko tam, gdzie jest bezpiecznie.

Trudno jednak liczyć na samokontrolę dziecka. Dlatego powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby środowisko życia i zabawy dziecka uczynić możliwie bezpiecznym. Już raczkujące dzieci potrafią z upodobaniem sięgać do gniazdek elektrycznych, wkładają palce lub przedmioty do otworów w gniazdku, ciągną za zwisające kable. Kreatywność dzieci w tym zakresie nie zna granic. Dlatego standardem w mieszkaniach z małym dzieckiem powinny być zabezpieczenia do kontaktów dostępne dziś praktycznie w każdym sklepie z akcesoriami dziecięcymi. W pokojach dziecięcych powinniśmy instalować źródła światła w zamkniętej oprawie, najlepiej niskonapięciowe (12V).

Z pola widzenia dziecka usuwamy wszelkie kable, listwy ukrywamy za meblami. Drobny sprzęt AGD trzymamy poza zasięgiem kilkulatka, który z pasją naśladuje dorosłych, zatem może próbować „użyć” urządzenia podczas nieobecności opiekunów.

Warto spojrzeć na dom oczami dziecka. Niebezpieczne miejsca i przedmioty z perspektywy malucha są niezwykle fascynujące. Nie licz na rozwagę dziecka, pomyśl za nie. Staraj się przewidzieć potencjalne zagrożenia i usuń je z pola widzenia i zasięgu dziecka.

Milion dzieci w Polsce ulega wypadkom. 70% wypadków dzieci w wieku do 6 lat ma miejsce w domu. Najczęściej dzieci ulegają poważnym upadkom, przygnieceniom, zatruciom, zadławieniom i porażeniom prądem (na podstawie danych Centrum Zdrowia Dziecka).