ABC oszczędzania
W dobie rosnących cen paliw i żywności każda rodzina staje przed koniecznością mniej lub bardziej radykalnych oszczędności. Na galopujące w górę ceny wpływu nie mamy, ale stosunkowo łatwo możemy przeorganizować nasze domowe zwyczaje, aby nieco więcej pieniędzy zostało w naszych portfelach.
A jak ekonomiczne AGD
Przy wyborze urządzeń kuchennych powinniśmy kierować się nie tylko ceną sprzętu czy jego estetyką, ale przede wszystkim jego „wydajnością energetyczną”. Z ekonomicznego punktu widzenia powinniśmy wymienić wszystkie urządzenia starego typu z niższej klasy energetycznej na sprzęt o klasie od A do A++ . Pralka o najwyższej klasie energetycznej A++ zużywa aż o 30-40% mniej energii w porównaniu do modeli z niższej klasy energetycznej. Łatwo powiedzieć. Wymiana sprzętu to ogromny wydatek, a my przecież planujemy oszczędzać. Dlatego warto wypracować własne zasady „gospodarnego” wykorzystywania sprzętu AGD.
Zacznij od zmiany taryfy u swojego dostawcy prądu. Ceny energii elektrycznej w wybranych porach dnia są niższe, niektórzy Operatorzy proponują swoim klientom nawet taryfy weekendowe. Uruchamiaj pralkę i zmywarkę przy pełnym wsadzie w porze niższej stawki taryfowej. Zamykaj dokładnie lodówkę (sprawdź sprawność uszczelek na drzwiach urządzenia, gdyż nieszczelne zamknięcie lodówki to duże straty energii), utrzymuj w niej optymalną temperaturę (od 2 do 3 stopni Celsjusza), przesuń ją z dala od nasłonecznionego miejsca przy oknie lub piekarnika. Nie wkładaj do lodówki ciepłych lub gorących posiłków, gdyż prowadzi to do nadmiernego zużycia energii. Posiłki gotuj w małej ilości wody. Podczas gotowania stosuj pokrywki do patelni i garnków (gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwoli Ci zmniejszyć zużycie energii o 30%). Podczas pieczenia otwieraj drzwi piekarnika jak najrzadziej, a unikniesz znacznych strat ciepła. Na kilka minut przed zakończeniem pieczenia wyłącz piekarnik, temperatura w urządzeniu będzie utrzymywać się na podobnym poziomie.
B jak Budżet domowy
Bałagan w rachunkach, niekontrolowane wydatki, nieplanowane zakupy – to wszystko może postawić nasz budżet domowy na głowie. Czas na porządki! Kilka wcielonych w życie prostych zasad, a nasz budżet domowy stanie się przewidywalny i uporządkowany.
- Na zakupy – tylko z listą.
- Zaplanuj z wyprzedzeniem menu na najbliższe dni, zapisz na kartce konieczne produkty i trzymaj się ściśle swojej listy. Nie sugeruj się reklamami, nie daj się skusić promocjom i urodziwym hostessom. I co ważne – zjedz coś przed wizytą w supermarkecie. Zakupy z pełnym żołądkiem, to większe prawdopodobieństwo uniknięcia przypadkowych zachcianek.
- Analizuj ceny artykułów, które kupujesz. Porównuj oferty różnych sklepów, szukaj zamienników produktów markowych. Przekonaj się do zakupów w Internecie: ceny sprzętu AGD, ubrań czy książek mogą znacząco różnić się na korzyść tych, wyszukanych w sklepach internetowych. Zapisuj wydatki – te większe i te mniejsze. Po pewnym czasie, analizując zestawienia wydanych pieniędzy, będziecie mogli z łatwością ocenić, na co wydajecie zbyt dużo i których wydatków powinieneś unikać.
- Płać rachunki w terminie – unikniesz kar i odsetek. Skorzystaj z możliwości zleceń stałych i poleceń zapłaty. Oszczędzaj na mediach użytkowych: kontroluj zużycie wody, nie przegrzewaj mieszkania, wyłączaj urządzenia elektryczne, z których w danym momencie nie korzystasz. Podepnij urządzenia do listwy zasilającej, aby w wygodny sposób móc je wyłączać i nie zostawiać w trybie stand-by, podczas którego urządzenia zużywają prąd.
C jak Ciepło w domu
Ogrzewanie i ciepła woda stanowią nawet 60% rocznych wydatków w przeciętnym gospodarstwie domowym. Warto zatem powalczyć, aby zminimalizować straty ciepła i zmniejszyć nadmierne zużycie ciepłej wody. Idealne byłoby wymienić stary bojler konieczne, jeśli liczy więcej niż 15 lat. Nowoczesne urządzenia do podgrzewania wody pomogą zaoszczędzić nawet 1/3 wydatków na ten cel. Pamiętajmy o zakręceniu kurka z wodą podczas mycia zębów lub golenia. Sprawdźmy czy wszystkie krany w naszym domu są szczelne. Cieknący kran powoduje dodatkowe straty wody. Największe straty ciepła w domu wynikają z niewłaściwej lub niedostatecznej izolacji budynku (ścian, dachu, okien). Ocieplenie domu to spora inwestycja, ale w dłuższym okresie czasu pozwoli nam znacznie zredukować koszty ogrzewania. Warto pamiętać, że optymalna temperatura dla człowieka to 20-21 stopni Celsjusza. Obniżenie temperatury w mieszkaniu o 1 stopień pozwoli nam obniżyć koszty ogrzewania o ok. 5 procent. Pamiętaj też, aby podczas wietrzenia pomieszczeń zakręcić kaloryfer.